Jedním z nejvážnějších problémů byla vždy péče o osiřelou a opuštěnou mládež, jelikož následky zanedbané výchovy pozná později celá společnost. V dřívějších dobách měla tento úkol na starost přímo…
Tento jednopatrový řadový měšťanský dům se sedlovou střechou a podloubím je středověkého původu. Již od dávných dob se mu říkalo „Černý“, snad od toho, že se zde vařil černý ležák, i když o původu…
Na území Královéhradeckého kraje se stále nachází více než 100 smírčích a mezních křížů, přičemž v rámci staletí jich zanikl přinejmenším stejný počet jako těch, co se zachovaly do dnešních dob.…
Na jaře 1674 přišlo na náchodské děkanství nařízení od královéhradeckého generálního vikáře ThDr. Tomáše Češnovského, zastupujícího biskupa Mons. Jana Bedřicha hraběte z Valdštejna, že se v děkanském…
Již podle adresy tohoto objektu – Sladovna čp. 12 (název ulice vznikl podle původního pojmenování zdejší uličky – Sladovní pod hradem) – můžeme vytušit historii tohoto místa, přičemž zástavba zde…
Pokud jedeme od Velichovek do Vestce skrz obec Rtyni (neplést se Rtyní v Podkrkonoší), uvidíme kromě kamenného kříže a zvoničky krásnou sochu Panny Marie Lurdské s nápisem na podstavci: „Já jsem…
Tento jednopatrový měšťanský dům s přízemním loubím na trojici arkád a se sedlovou střechou byl postaven kolem roku 1600 na místě 2 gotických parcel. První zmínku o čp. 41 máme z roku 1553, kdy…
Od dávných dob byla v těchto místech pouze úzká dřevěná lávka, a to o něco nížeji ve směru toku řeky Labe. Chodilo se k ní fortnou pod radnicí a bylo to jediné přímé spojení jaroměřského náměstí s…
V těchto místech se původně žádné přemostění nenacházelo. Starší lávka byla totiž zřízena až pod bývalým kamenným splavem, který vznikl před rokem 1790, a to v místech dnešního brodu. Podle lidových…
Dnes toto jméno mnohým již nic neříká, pokud nebudeme počítat místní obyvatele a příznivce historie letectví. Jednalo se o prvního československého letce a francouzského legionáře, který na frontě…