Každý, kdo navštívil rozsáhlý „stověžatý“ areál Adršpašsko-Teplických skal, mi dá za pravdu, že je to dech beroucí přírodní prezentace. Mně se to také konečně povedlo. Kdo zde nebyl osobně, může…
Muzeum magie je zajímavým cílem v Kladském pomezí a unikátem nejen tuzemským, ale také evropským. Muzeum je rozděleno do tří částí. První se věnuje vzniku představ o nadpřirozenu, kouzel a magických…
Rýzmburský altán je hezké a zajímavé místo, které se nalézá na skalním ostrohu nad řekou Úpou v severní části Babiččina údolí. Altán dal v roce 1798 postavit otec Kateřiny Zaháňské, vévoda Petr…
Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové. Rudrův (Ludrův) mlýn je Kamennou…
Mezi nejznámější místo Babiččina údolí patří Staré Bělidlo, roubená chalupa, kterou v roce 1797 postavil mlynář Antonín Rudr u mlýnského náhonu v blízkosti Viktorčina splavu. V roce 1842 syn mlynáře…
Mezi symboly Babiččina údolí patří pomník Babička s vnoučaty. Základní kámen pomníku byl, za účasti spisovatele Aloise Jiráska, položen u příležitosti 100 výročí narození Boženy Němcové dne 25.7.1920…
Viktorčin splav je dalším symbolem děje, který známe z filmu a knížky Babička. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodit zpívat ukolébavky. Současný…
Babiččino údolí nejsou jen Ratibořice, Rurdův mlýn a Staré Bělidlo. Při cestě podél řeky Úpy ve směru od Viktorčina splavu k Červenému mostu dojdeme k Pramenům Haničky. Jedná se o strmou a širokou…
Historie hospody v tomto místě spadá až do roku 1587, kdy je zde doložena dřevěná hospoda. V roce 1738 zde již hospodaří rodu Celbů. Po více než 100 letech potomek „prvních“ Celbů, Dominik Celba…
Zajímavou konstrukcí, která překračuje řeku Úpu v Babiččině údolí, je dřevěná lávka umožňující pěším a cyklistům překonání řeky mezi Ratibořicemi a Pohodlím. Délka konstrukce je cca 46 metrů,…